Skip to Content
British universities & Colleges Sport

2010-11

The BUCS Indoor Championships 2011 took place at the University of Cardiff Sports Training Village on 5 March 2011.

A brief overview of the results can be found below. For a full list of results please click on the downloadable document at the bottom of this section.

Individual Results

  EXPERIENCED RECURVE GENTS          
1 George Harding University of Nottingham 585 60 46  
2 Sam Bird University of Southampton 582 60 46  
3 Erik Rowbotham Edinburgh University 581 60 42  
             
  EXPERIENCED RECURVE LADIES          
1 Migle Petruskeviciute Edinburgh University 578 60 39  
2 Jenny Jeppson Edinburgh University 569 60 34  
3 Nicola Turner University of Nottingham 566 60 33  
             
  NOVICE RECURVE GENTS          
1 Douglas Jardine Edinburgh University 554 60 26  
2 Ed Turner University of Durham 540 60 17  
3 Alex Naughton University of Nottingham 539 60 21  
             
  NOVICE RECURVE LADIES          
1 Imola Cseke Edinburgh University 533 60 19  
2 Mickie Green University of Birmingham 513 60 14  
3 Alex Lucas University of Cambridge 501 60 11  
             
  EXPERIENCED BAREBOW GENTS          
1 Andrew Buchan Loughborough University 515 60 10  
2 James Annall University of Bath 508 60 13  
3 Jonathon Brownett Aberystywth University 497 60 5  
             
  EXPERIENCED BAREBOW LADIES          
1 Annie White Oxford University 509 60 12 New Record
2 Amyce Smith-Bannister University of Bath 497 60 11  
3 Colette Bailey Swansea University 481 60 10  
             
  NOVICE BAREBOW GENTS          
1 Tapiwa Chiwaridzo Loughborough University 489 60 5 New Record
2 Levi Schrama Bangor University 469 60 7  
3 Oskars Dzelme MMU Cheshire 467 60 8  
             
  NOVICE BAREBOW LADIES          
1 Claire Bailey Keele University 340 56 5  
2 Gwenan Evans Swansea University 316 59 0  
3 Milan Thomas Swansea University 312 57 3  
             
  EXPERIENCED COMPOUND GENTS          
1 Tapani Kalmuru UWIC 593 60 53  
2 Alex Bridgman UWIC 587 60 47  
3 David Wright Northumbria University 584 60 44  
             
  EXPERIENCED COMPOUND LADIES          
1 Naomi Jones Edinburgh University 585 60 45 New Record
2 Lucy O'Sullivan Nottingham Trent University 583 60 43  
3 Mary Perrott University of Portsmouth 576 60 36  
             
  NOVICE COMPOUND GENTS          
1 Richie Dunk Edinburgh University 558 60 25  
2 Adam Mckissock University of Abertay 489 58 3  
             
  NOVICE COMPOUND LADIES          
1 Alison Douglas MMU Cheshire 202 27 1  
2 Jess Thorner Keele University DNS      
             
  EXPERIENCED LONGBOW GENTS          
1 Chris White University of Cambridge 442 60 2 New Record
2 Tom Goodwin Loughborough University 416 60 3  
3 James Maskery Bangor University 354 60 4  
             
  EXPERIENCED LONGBOW LADIES          
1 Holly Halford Loughborough University 283 52 0  
2 Kathryn Evans University of Surrey 257 48 1  
3 Claire Rendall University of Birmingham 170 38 0  
             
  NOVICE LONGBOW GENTS          
1 Metodi Salov University of Essex 309 56 1  
2 Niall Shields University of Dundee 223 46 1  
3 Ewan Waters University of Dundee 102 25 0  
             
  NOVICE LONGBOW LADIES          
1 Ruth Linton University of Liverpool 201 44 1  
2 Elspeth Arthur University of Birmingham 196 39 4  
3 Isabel Wade MMU Cheshire 184 36 1  

Team Results

  Experienced team
1 Edinburgh University
2 University of Nottingham
3 University of Cambridge
   
  Novice Team
1 Edinburgh University
2 University of Nottingham
3 University of Cambridge

Full Individual Results

Full Team Results


Please find below the results from the Outdoor Archery Championships held at Lilleshall National Sports Centre on 11 June 2011. BUCS would like to thanks Archery for Students (AFS) and the members of the Sports Management Group (SMG) for their hard work in the lead up and at the event.

Experienced Recurve Gents FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 George Harding Nottingham 262 294 302 344 1202 39 15
2 Andrew Shreeves Warwick 272 300 293 334 1199 29 8
3 Matt Dales Warwick 247 300 304 326 1177 27 8
4 Erik Rowbotham Edinburgh 270 301 276 325 1172 28 9

Experienced Compound Gents FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Phil Dunn Swansea 279 316 324 350 1269 48 20
2 Stefan Gies Edinburgh 291 305 323 342 1261 44 11
3 Chris Emmerson Birmingham 283 310 300 337 1230 32 11
4 Stuart Douglas-Davies Bath 257 313 315 341 1226 38 12

Experienced Barebow Gents FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 James Annall Bath 156 179 204 302 841 9 0
2 Alexander Gilliland Edinburgh 107 108 170 269 654 32 11
3 Chris McLean Bath 58 104 154 239 555 2 2
4 Jack Nurpetlian Warwick 56 121 138 220 535 1 0

Experienced Longbow Gents FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Tom Goodwin Loughborough 45 78 52 156 331 0 0
2 James Cram Birmingham 21 57 61 119 258 0 0
3 Jacob Povall Southampton 23 77 27 128 255 3 1
4 David Halliday Sheffield 7 19 37 104 167 3 0

Experienced Recurve Ladies FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Jenny Jeppsson Edinburgh 293 320 282 337 1232 42 19
2 Kyshiea George Edinburgh 293 315 281 325 1214 33 12
3 Sarah Smith Derby 289 300 298 315 1202 28 6
4 Elizabeth Bell Edinburgh 270 301 278 309 1158 17 5

Experienced Compound Ladies FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Lucy O'Sullivan Nottingham Trent 331 339 334 351 1355 83 32
2 Naomi Ruth Jones Edinburgh 318 329 329 342 1318 61 25
3 Julie Ryan Sunderland 316 318 315 343 1292 49 13
4 Mary Perrott Portsmouth 328 326 299 337 1290 47 15

Experienced Barebow Ladies FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Amyce Smith-Bannister Bath 189 234 199 240 862 5 1
2 Lexi Elliot Southampton 133 147 109 219 608 7 2
3 Jos Sarsby Birmingham 115 140 117 234 606 8 2
4 Annie White Oxford 80 167 83 232 562 2 1

Experienced Longbow Ladies FITA

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Jess Turberville Loughborough 17 57 40 163 277 1 0
2 Claire Rendell Birmingham 41 54 46 121 262 0 0
3 Bethany Woodcock Huddersfield 11 28 7 68 114 0 0

Novice Gents Metric I

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Douglas Jardine Edinburgh 250 282 261 317 1110 23 6
2 Stuart Archer Sheffield 268 282 254 306 1110 15 6
3 Alex Hickson Bath 249 282 250 323 1104 22 5
4 Robbie Crick Edinburgh 260 294 251 298 1103 13 2

Novice Gents Compound Metric I

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Richie Dunk Edinburgh 286 291 265 328 1170 28 5

Novice Gents Barebow Metric I

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Daniel Paterson Bath 220 166 97 252 715 6 2
2 Richard Mill Swansea 133 142 193 235 703 7 3

Novice Recurve Ladies Metric II

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Jennifer Archibald Edinburgh 200 271 235 275 981 13 3
2 Imola Cseke Edinburgh 192 244 209 262 907 11 2
3 Alex Watson Warwick 148 251 202 261 862 7 2
4 Anna Rees Loughborough 189 224 173 268 854 6 1

Novice Compund Ladies Metric II

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Natasha Oliver Swansea 209 250 278 289 1026 5 0

Novice Barebow Ladies Metric II

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Gwenan Evans Swansea 90 83 36 149 358 4 1

Novice Longbow Ladies Metric II

Position Name Club 90m 70m 50m 30m Score 10s+Xs Xs
1 Elspeth Arthur Birmingham 34 55 48 112 249 2 0

Experienced Non-Compound University Team

1 - Edinburgh
2 - Warwick
3 - Nottingham
4 - Cambridge
5 - Southampton
6 - Loughborough
7 - Reading
8 - Birmingham

Novice Non-Compound University Team

1 - Edinburgh
2 - Nottingham
3 - Bath
4 - Warwick
5 - Loughborough
6 - Southampton
7 - Birmingham
8 - Sheffield

For the rull results please click here

Latest tweets

Image description
Image description
Back to top