Skip to Content
British universities & Colleges Sport

2009-10

BUCS Indoor and Outdoor Championships 2010

Indoor Archery Championships 2010

The Indoor Championships were held in Sheffield as part of the BUCS Championships. BUCS would like to thanks the University of Sheffield Archery Club for their help in running the championships.

Senior Teams

1) Edinburgh                2294

Eric Rowbotham               580
Jenny Jeppsson                580
Kyshiea Steele                 572
Naomi Jones                    562

2) Nottingham              2248
 
George Harding               578
Laura Bell                       562
David Middleton-Gear      555
Christopher Fry               553
  

3) Southampton          2231

Bradley Keogh                569
Sam Bird                        564
Christopher Skipper        558
Jess Mead                      540

Novice Teams

1) Edinburgh                1563
 Siobhan Garner               526
 Migle Petruskeviciu          522
 Fraser Kier                      515
  
2) Nottingham              1559
 Rob Umpleby                  538
 Adam Przeslak                520
 Ryan Dalton                    501
  
3) Sheffield                   1553
 Stuart Sinclair                  524
 Claire Connor                  519
 Gareth Beeby                  510
 

For the full results click here

Outdoor Archery Championships 2010

The Outdoor Championships were held at Lilleshall National Sports Centre in Shropshire on the 12 June 2010 and were hosted by the University of Birmingham Archery Club. BUCS would like to thank the University of Birmingham Archery Club for their help in running the championships.

Team Championship Results
Non-compound Experienced Teams

1 Edinburgh          4805

Jenny Jeppsson     1274
Kyshiea Steele      1205
Erik Rowbotham    1166
Elizabeth Bell        1160
                  

2 Nottingham        4374

George Harding     1248
Chris Fry              1094
Nicola Turner        1036
Laura Bell              996
                          
3 Warwick            4301

Matt Dale              1161
Andrew Shreeves   1119
Chris Wells            1055
James Mudd            966
                           


Team Trophy Results
Non-compound Novice Teams

1 Edinburgh                3013

Siobhan Garner          1109
Migle Petruskeviciute   1001
Hope Greenwood          903
                                
2 Warwick                  2796

Jorge Lindley              1042
Alan Dawson               1015
Michaela Bruntraeger     739
                                
3 Nottingham              2714

Rob Umpleby             1043
Adam Przelak              861
Clare Diston                810
                                

For the full results please click here

Latest tweets

Image description
Image description
Back to top