Skip to Content
British universities & Colleges Sport

BUCS Badminton 2013-2014 - Northern Conference Cup - Women's

BUCS Badminton 2013-2014 - Northern Conference Cup - Women's

link

Linked Leagues


Updated: 02/01/2018 17:23 P W D L GDPts
1 UCLAN 1st 10 7 3 0 42 24
2 Manchester 2nd 10 5 2 3 6 17
3 MMU 1st (Manchester) 10 5 3 2 14 15
4 Bangor 1st 10 4 2 4 -4 14
5 Liverpool 1st 10 4 0 6 0 12
6 MMU 2nd (Cheshire) 10 0 0 10 -58 0


Updated: 02/01/2018 17:23 P W D L GDPts
1 Sheffield Hallam 1st 10 7 2 1 36 23
2 York 1st 10 6 2 2 30 20
3 York St John 1st 10 4 3 3 0 15
4 Sheffield 1st 10 5 1 4 8 13
5 Northumbria 2nd 10 3 1 6 -28 10
6 Durham 2nd 10 0 1 9 -46 1


Updated: 02/01/2018 17:23 P W D L GDPts
1 Leeds 2nd 10 9 1 0 42 28
2 Bradford 1st 10 7 0 3 12 21
3 Chester (Chester) 1st 10 5 0 5 13 15
4 Huddersfield 1st 10 5 1 4 10 13
5 Edge Hill 1st 10 2 2 6 -26 8
6 Liverpool Hope 1st 10 0 0 10 -51 -6


Updated: 02/01/2018 17:23 P W D L GDPts
1 Hull 1st 6 4 2 0 20 14
2 York 2nd 6 4 1 1 6 13
3 Durham 3rd 6 0 0 6 -34 0
4 Sunderland 1st 6 2 1 3 8 -2

       
link

Last 32

1 UCLAN 1st 5v3 Hull 1st 27/11/13
14:00
Sir Tom Finney Sports Centre
2 Durham 2nd 2v6 York 2nd 27/11/13
14:00
Queen's Campus Sport Centre
3 Manchester 2nd v BYE 27/11/13
Bye
4 Huddersfield 1st v BYE 27/11/13
5 Liverpool 1st 8v0 Liverpool Hope 1st 27/11/13
14:00
Sports Centre 2
6 York St John 1st 2v6 Bradford 1st 27/11/13
15:30
YSJU Sports Hall (Foss)
7 Bangor 1st v BYE 27/11/13
8 Leeds Beckett 3rd v BYE 27/11/13
9 Sheffield 1st w/ov Sunderland 1st 27/11/13
14:00
Mlynhurst Preparatory School and Nursery
10 Manchester Met 1st 0v8 Chester (Chester) 1st 27/11/13
14:00
Cheshire Campus Sports Centre
11 Northumbria 2nd v BYE 27/11/13
12 Edge Hill 1st v BYE 27/11/13
13 Sheffield Hallam 1st 8v0 Leeds 2nd 11/12/13
18:00
EIS Sheffield
14 MMU 1st (Manchester) w/ov Durham 3rd 27/11/13
14:00
Didsbury Sports Centre
15 York 1st v BYE 27/11/13
Main Hall
16 Teesside 1st v BYE 27/11/13
       
link

Last 16

1 UCLAN 1st w/ov York 2nd 12/02/14
14:00
Sir Tom Finney Sports Centre
2 Manchester 2nd 5v3 Huddersfield 1st 12/02/14
14:00
Armitage Site
3 Liverpool 1st 4v4 Bradford 1st 12/02/14
14:00
Sports Centre 2
4 Bangor 1st w/ov Leeds Beckett 3rd 12/02/14
15:00
Sports Hall Normal Site
5 Sheffield 1st 6v2 Chester (Chester) 1st 12/02/14
14:00
Mlynhurst Preparatory School and Nursery
6 Northumbria 2nd w/ov Edge Hill 1st 12/02/14
13:00
Sport Central
7 Sheffield Hallam 1st w/ov MMU 1st (Manchester) 12/02/14
16:00
EIS Sheffield
8 York 1st w/ov Teesside 1st 12/02/14
13:00
Main Hall
       
link

Quarter Finals

1 UCLAN 1st 2v6 Manchester 2nd 26/02/14
15:00
Sir Tom Finney Sports Centre
2 Liverpool 1st 0v8 Bangor 1st 26/02/14
14:00
Sports Centre 1
3 Sheffield 1st 5v3 Northumbria 2nd 26/02/14
14:00
Mlynhurst Preparatory School and Nursery
4 Sheffield Hallam 1st 8v0 York 1st 26/02/14
18:00
EIS Sheffield
       
link

Semi Finals

1 Manchester 2nd 6v2 Bangor 1st 12/03/14
14:00
Armitage Site
2 Sheffield 1st 2v6 Sheffield Hallam 1st 12/03/14
15:00
Goodwin Sports centre
       
link

Finals

       
Image description
Back to top