Skip to Content
British universities & Colleges Sport

BUCS Football 2016-2017 - Scottish Conference Cup - Men's

BUCS Football 2016-2017 - Scottish Conference Cup - Men's

link

Linked Leagues


Updated: 02/01/2018 17:28 P W D L GDPts
1 Glasgow 1st 10 6 2 2 10 20
2 St Andrews 1st 10 5 4 1 15 19
3 Heriot-Watt 1st 9 4 3 2 9 15
4 Aberdeen 1st 8 4 1 3 1 13
5 Stirling 3rd 9 3 0 6 -8 9
6 Dundee 1st 10 0 2 8 -27 2


Updated: 02/01/2018 17:28 P W D L GDPts
1 West of Scotland 1st 10 7 0 3 2 21
2 Edinburgh 2nd 10 6 0 4 8 18
3 Heriot-Watt 2nd 10 5 2 3 11 17
4 Edinburgh 3rd 10 3 3 4 1 12
5 St Andrews 2nd 10 2 3 5 -5 9
6 Glasgow Caledonian 1st 10 2 2 6 -17 5


Updated: 02/01/2018 17:28 P W D L GDPts
1 Strathclyde 2nd 10 6 3 1 12 21
2 Glasgow Kelvin 1st 10 7 0 3 8 21
3 Glasgow 2nd 10 6 0 4 1 18
4 Edinburgh 4th 10 4 1 5 -3 13
5 Glasgow 3rd 10 2 2 6 -9 8
6 Edinburgh Napier 2nd 10 1 2 7 -9 2


Updated: 02/01/2018 17:28 P W D L GDPts
1 Aberdeen 2nd 10 9 0 1 26 27
2 D&A 1st (Dundee) 10 9 0 1 47 27
3 Robert Gordon 2nd 10 4 2 4 3 14
4 Abertay 2nd 10 4 1 5 -12 13
5 Dundee 2nd 10 2 1 7 -16 7
6 Dundee 3rd 10 0 0 10 -48 0

       
link

Last 32

1 Heriot-Watt 1st v BYE 12/10/16
2 Stirling 3rd v BYE 12/10/16
3 Dundee 3rd 3v3 Edinburgh Napier 2nd 12/10/16
13:30
3G@Riverside
4 St Andrews 2nd v BYE 12/10/16
University Sports Centre
5 Dundee 1st 1v3 Glasgow 2nd 12/10/16
15:30
3G@Riverside
6 Aberdeen 1st 2v1 Edinburgh 2nd 12/10/16
14:00
Hillhead Pitches - Grass (Football 1st / Juniors)
7 Glasgow Caledonian 1st 2v0 Glasgow 3rd 12/10/16
15:00
Firhill Complex
8 West of Scotland 1st v BYE 12/10/16
9 Aberdeen 2nd 3v1 Edinburgh 4th (IM) 12/10/16
14:00
Balgownie Playing Fields - Rugby
10 Robert Gordon 2nd v BYE 12/10/16
12:30
Garthdee Football Centre
11 Edinburgh 3rd v BYE 12/10/16
12 St Andrews 1st v BYE 12/10/16
University Sports Centre
13 Heriot-Watt 2nd v BYE 12/10/16
14 Glasgow 1st 2v2 Strathclyde 2nd 12/10/16
16:00
Garscube 3g Astro
15 Abertay 2nd v BYE 12/10/16
16 Dundee 2nd v BYE 12/10/16
       
link

Last 16

1 Heriot-Watt 1st 5v3 Stirling 3rd 02/11/16
15:30
Oriam / Indoor Synthetic
2 Dundee 3rd 1v4 St Andrews 2nd 02/11/16
15:30
3G@Riverside
3 Glasgow 2nd 0v1 Aberdeen 1st 02/11/16
16:00
Garscube 3g Astro
4 Glasgow Caledonian 1st 4v1 West of Scotland 1st 02/11/16
15:00
Firhill Complex
5 Aberdeen 2nd 4v1 Robert Gordon 2nd 02/11/16
14:00
Balgownie Playing Fields - Rugby
6 Edinburgh 3rd 0v7 St Andrews 1st 02/11/16
14:00
Sport & Exercise Peffermill
7 Heriot-Watt 2nd 3v0 Strathclyde 2nd 02/11/16
13:15
Oriam / Indoor Synthetic
8 Abertay 2nd 3v0 Dundee 2nd 02/11/16
14:00
Gussie Park
       
link

Quarter Finals

1 Heriot-Watt 1st 7v1 St Andrews 2nd 08/02/17
12:45
Oriam / Outdoor Synthetic
2 Aberdeen 1st 0v1 Glasgow Caledonian 1st 20/02/17
19:00
Hillhead Pitches - Grass (Football 1st / Juniors)
3 Aberdeen 2nd 3v2 St Andrews 1st 19/02/17
13:00
Balgownie Playing Fields - Rugby
4 Heriot-Watt 2nd 1v2 Abertay 2nd 08/02/17
14:45
Oriam / Outdoor Synthetic
       
link

Semi Finals

1 Heriot-Watt 1st 3v0 Glasgow Caledonian 1st 22/02/17
13:15
Oriam / Indoor Synthetic
2 Aberdeen 2nd 1v0 Abertay 2nd 22/02/17
14:00
Balgownie Playing Fields - Rugby
       
link

Finals

1 Heriot-Watt 1st 4v2 Aberdeen 2nd 22/03/17
14:30
       

Image description
Back to top