Sports

Karate Championships 2012

  Gold Silver Bronze
1 Men’s Team Kumite*  Heriot Watt Manchester Kent / Edinburgh
2 Women’s Team Kumite*  Edinburgh Middlesex  Manchester / Durham 
3 Team Kata*  Manchester  Nottingham Leeds / Exeter 
20 Men’s Novice Kata Luke Robinson (Edinburgh)  Yusuke Onishi (Edinburgh)  Joe Farrimond (Edinburgh) / August Roos (London)
21 Women’s Novice Kata  Valerie Greitens (Edinburgh)  Julie-Ann Moreland (Cardiff)  Zuzana Karlubikova (Bath) / Masumi Hayashi (London)
22 Men’s Intermediate Kata  Diarmuid Lloyd (Edinburgh)  Finn Catterall (Leeds)  Craig Woodhead (Cambridge) / Simon Albright (Huddersfield)
23 Women’s Intermediate Kata  Sian Scott (Exeter) Ruosi Huang (Edinburgh)  Sandy Tse (Newcastle) /
Luise Goerges (Warwick)
24 Men’s Senior Kata Dan Grade  Alex Gardner (Sheffield Hallam)  Cheyne Phillips (Sheffield Hallam)  Matthew Houlden (Cambridge) / Matthew Bruce (Glasgow)
25 Women’s Senior Kata Dan Grade Emma Lucraft (Essex)  Alice Hooper (Newport) Christina Finta (Manchester) / Holly Sterling (Edinburgh)

Mixed Team Kata   
1)    Manchester   
2)    Nottingham   
3)    Leeds   
3)    Exeter   
       
Women's Novice Kata   
1)     Valerie Greitens (Edinburgh)   
2)    Julie-Ann Moreland (Cardiff)   
3)    Zuzana Karlubikova (Bath)   
3)    Masumi Hayashi (London)   
       
Men's Novice Kata   
1)    Luke Robinson (Edinburgh)   
2)    Yusuke Onishi (Edinburgh)   
3)    Joe Farrimond (Edinburgh)   
3)    August Roos (London)   
       
Women's Intermediate Kata    
1)    Sian Scott (Exeter)   
2)    Ruosi Huang (Edinburgh)   
3)    Sandy Tse (Newcastle)   
3)    Luise Goerges (Warwick)   
       
Men's Intermediate Kata   
1)    Diarmuid Lloyd (Edinburgh)   
2)    Finn Catterall (Leeds)   
3)    Craig Woodhead (Cambridge)   
3)    Simon Albright (Huddrsfield)   
       
Women's Senior Kata   
1)    Emma Lucraft (Essex)   
2)    Alice Hooper (Newport)   
3)    Christina Finta (Manchester)   
3)     Holly Sterling (Edinburgh)   
       
Men's Senior Kata   
1)    Alex Gardner (Sheffield Hallam)   
2)    Cheyne Phillips (Sheffield Hallam)   
3)    Matthew Houlden (Cambridge)   
3)    Matthew Bruce (Glasgow   
       
Women's Team Kumite   
1    Edinburgh   
2    Middlesex   
3    Manchester   
3    Durham   
       
Men's Team Kumite   
1)    Heriot Wat   
2)    Manchester   
3)    Kent   
3)    Edinburgh   
       
Mens Novice Kumite -70KG   
1    Yusuke Onishi (Edinburgh)   
2    Robbie Browning (Edinburgh)   
3    Jairaphon Satjayakora (Middlesex)   
3    Lawrence Zantua (Kings)   
       
Mens Novice Kumite -80KG   
1    Joe Farrimond (Edinburgh)   
2    Laurence Cohen (Edinburgh)   
3    Prabash Wijethunga (Dundee)   
3    John Moreland (Kent)   
       
Mens Novice Kumite +80KG   
1    Tukwasi Anukam (Middlesex)   
2    Matt Hull (Bath)   
3    Josh Ayres (Bath)   
3    Piotr Jaskiewicz (Middlesex)   
       
Womens Novice Kumite -57KG   
1    Jessie May (Swansea)   
2    Lee Ka Wai (Durham)   
3    Melissa Harris (Nottingham)   
3    Ghazaleh Mohammadi-Zaniani (Edinburgh)
       
Womens Novice Kumite -63KG   
1    Valerie Greitens (Edinburgh)   
2    Alisa Dewan (Glasgow)   
3    Abbey Cameron (St Andrews)   
3    Vicky Pickford (Dundee)   
       
Womens Novice Kumite + 63KG   
1    Oneka Tedd (Middlesex)   
2    Bethan Wilson (Dundee)   
3    Julie-Ann Moreland (Cardiff)   
3    Sabrina Gatt (Nottingham)   
       
Mens Senior Kumite -60KG   
1    Garrick Eastwood (Teeside)   
2    Jamie Bowen (UWE)   
3    Sam Larcombe (Swansea)   
3    Dean Bannister (Leeds Met)   
       
Mens Senior Kumite -67KG   
1    Mark Wyllie (Heriot-Watt)   
2    Alex Gardner (Sheffield Hallam)   
3    Bryan Vargas (Kent)   
3    Comrooze Zandiyeh (City)   
       
Mens Senior Kumite -75KG   
1    Alton Brown (LSBU)   
2    David Bolton (Edinburgh Napier)   
3    Brian Kanyanga (Manchester)   
3    Michael Burke (Coventry)   
       
Mens Senior Kumite -84KG   
1    Cheyne Phillips (Sheffield Hallam)   
2    Gary Weir (Glasgow)   
3    Jacob Hawkins (Birmingham)   
3    Kyriakos Solomou (Manchester)   
       
Mens Senior Kumite +84KG   
1    Calum Robb (Heriot-Watt)   
2    James Steadman (Greenwich)   
3    Anatolly Gorshkob (UWE)   
3    Gareth Dunkerley (Lancaster)   
       
Womens Senior Kumite -50KG   
1    Chloe Maclean (Edinburgh)   
2    Rachael Houlton (UCL)   
3    N/A   
3    N/A   
       
Womens Senior Kumite -55KG   
1    Sarah Clark (UWE)   
2    Carol Duffy (Ulster)   
3    Stephanie Thorndick (Goldsmith)   
3    Carla Burkitt (Middlesex)   
       
Womens Senior -61KG   
1    Alice Goudie (UCL)   
2    Melissa Finlay (Manchester)   
3    Holly Sterling (Edinburgh)   
3    Kate Denny (Lincoln)   
       
Womens Senior -68KG   
1    Amy Wright-Hamilton (UWIC)   
2    Iona Frost (Edinburgh)   
3    Rio Smith (UCL)   
3    Alexandra Simon (Manchester   
       
Womens Senior Kumite +68 KG   
1    Holly Carey (Swansea)   
2    Caroline McGrath (Teeside)   
3    Heather McLaren (Edinburgh)   
3    Hema Raval (Loughborough)   
       
Overall Team Winner    
1    Edinburgh    122
2    Manchester    32
2    Sheffield Hallam    32
2    Middlesex    32

 


Last updated: 26th Jul 2012 15:45

Print this content