Sports

BUCS TENNIS TEAM CHAMPIONSHIPS 11-12 RESULTS

Men's Championship Semi Finals (Gosling Tennis Centre, Herts, 21/04/12)

Loughborough 1st 10v2 Bath 1st

London Met 1st v w/o Stirling 1st

Men's Championship Final (Gosling Tennis Centre, Herts, 22/04/12)

Loughborough 1st 3v7 Stirling 1st
 

Women's Championship Semi Finals (Gosling Tennis Centre, Herts, 21/04/12)

Durham 1st 6v6 Bath 1st

London Met 1st v w/o Loughborough 1st

Women's Championship Final (Gosling Tennis Centre, Herts, 22/04/12)

Bath 1st 8v2 Loughborough 1st
 

Men's Trophy Final (Gosling Tennis Centre, Herts, 22/04/12)

Coventry 1st 8v0 Loughborough 2nd

Women's Trophy Final (Gosling Tennis Centre, Herts, 22/04/12)

Loughborough 2nd 8v2 Oxford 1st

BUCS TENNIS INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP 11-12 SCHEDULE AND RESULTS 

RESULTS:

Men's Round 2

N Rosenzweig (1) Stirling beat Miguel Almeida Bath 6-2 6-4

Rihards Emulins (7) Stirling beat Ashtey Pauls Exeter 6-4 6-4

Slavko Radman Durham beat T.Farron-Mahon Loughborough 6-4 6-3 

Alexander Parry Exeter beat Yasen Tsanev Sheffield 7-5 6-4

Joseph Gill (6) Stirling beat Max England Bath 6-4 6-1

Matthew James (3) UWIC beat Jordan McCulloch Stirling 4-6 7-6 Ret.

Nicholas Hatchett (5) Stirling beat Tim Sagar Warwick 6-4 7-5

Maniel Bains (2) Coventry beat Christopher Gardiner Exeter 6-0 6-1

Women's Round Two

S Cornish (1) Bath beat Kate Lucy Exeter 6-4 6-2

Sally Pearson (6) Durham beat Alicia Robinson Stirling 6-2 6-1

Kseniia Tokarieva (3) Durham beat Jennifer Green Dundee 3-6 6-3 6-1

Emily Crowe (5) Bristol beat Ellie Makin Leeds Met 6-7(8) 6-4 6-2

Nicole Peterson (8) Leeds Met beat Manisha Chowdhury Loughborough 6-3 6-2

Lucy Scott (4) Durham beat Katie Jessop Bath 7-6(8) 7-5

L.Easterbrook (7) Nottingham beat Dessislava Lazarova Aston 6-2 6-2

Reka Zsilinszka (2) Durham beat Hannah Pickford Stirling 6-0 6-1 

Men's - Quarter Finals

N.RosenZweig (1) Stirling beat Rihards Emulins (7) Stirling 6-3 6-2

Slavko Radman Durham beat Alexander Perry Exeter 6-3 6-0

Joseph Gill (6) Stirling beat Matthew James (3) UWIC 6-3 6-4

Maniel Bains (2) Coventry beat Nicholas Hatchett (5) Stirling 6-4 5-7 6-1
 
Women's - Quarter Finals

S.cornish (1) Bath beat Sally Pearson (6) Durham 6-2 6-0

Kseniia Tokarieva Durham (3) beat Emily Crowe Bristol (5) Bristol 6-1  6-4

Nicole Peterson (8) Leed Met beat Lucy Scott (4) Durham 6-1 6-2

Reka Zsilinszka (2) Durham bat L.Easterbrook (7) Nottingham 6-2 6-1

Men's Semi Finals

N.Rosenzweig (Stirling) bt Slavko Radman (urham)

J.Gill (Stirling) bt Maniel Bains (Coventry)

Men's Final

Nick Rosenzweig (Stirling) bt Joesph Gill (Stirling) 6-2, 6-0

Women's Semi Final

K.Tokarieva (Durham) bt S.Cornish (Bath)

R.Zsilinszka (Durham) bt N.Peterson (Leeds Met)

Women's Final

R.Zsilinszka (Durham) bt K.Tokarieva (Durham) 6-4, 6-3

Women's Doubles Championship Final

S.Pearson & L Scott (Durham) bt K.Tokarieva & R.Zsilinszka (Durham) 6-4, 6-2

Men's Doubles Championship Final

R. Emulins & J. Gill (Stirling) bt Elliot Chang & H.Brown (Leeds Met) 6-4, 3-6, (10-6) tie break

 

List of Competitors 

BUCS Tennis Individual Finals
Name Firstname University Event First Match Time
LAZAROVA Dessislava Aston Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
SALNIKOV Stanislav Aston Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
UBHI Sundeep Aston Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
WEIGHTMAN Stephanie Aston Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
ALMEIDA Miguel Bath Men's Singles Fri 16/03/2012 12:30
CORNISH Stephanie Bath Women's Doubles Fri 16/03/2012 20:00
ENGLAND Max Bath Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
JESSOP Katie Bath Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
WALKER Alexandra Bath Women's Doubles Fri 16/03/2012 20:00
HERFET-JONES Piers Bournemouth Men's Singles Fri 16/03/2012 11:00
IRWIN Richard Bournemouth Men's Singles Fri 16/03/2012 09:30
MOULD Elliott Bournemouth Men's Singles Fri 16/03/2012 12:30
STOCKER-JONES Sharni Bournemouth Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
CONNELLY James Brighton Men's Singles Fri 16/03/2012 11:00
CROWE Emily Bristol Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
CLARKE Charles Brunel Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
CRUICKSHANK Zachary Brunel Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
FISHER Daniel Brunel Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
GORTLER Ethan Brunel Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
MURRAY Josh Brunel Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
NEALE Thomas Brunel Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
RICKETTS Claire Brunel Women's Singles Sat 17/03/2012 11:30
LANGE Rutger-Jan Cambridge Men's Singles Fri 16/03/2012 12:30
CLARKE Lauren Cardiff Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
GOULDING Alicia Cardiff Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
CRISTOLOVEANU Andreea City London Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
FALKINGHAM James City London Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
FAURE Edwin City London Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
INUI Shinya City London Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
PAPAGEORGIOU Dimitrios City London Men's Doubles Fri 16/03/2012 17:00
SHULZE Laura City London Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
BAINS Maniel Coventry Men's Singles Fri 16/03/2012 11:00
CHIARI Dalila Coventry Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
KHAN Hussein Coventry Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
MAS BRETO Isabella Coventry Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
MASON William Coventry Men's Singles Fri 16/03/2012 09:30
TAYLOR James Coventry Men's Singles Fri 16/03/2012 09:30
TECAU Andrei Coventry Men's Singles Fri 16/03/2012 12:30
GREEN Jennifer Dundee Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
BINDING Jonathan Durham Men's Singles Fri 16/03/2012 11:00
PEARSON Sally Durham Women's Singles Fri 16/03/2012 12:30
RADMAN Slavko Durham Men's Singles Fri 16/03/2012 11:00
SCOTT Lucy Durham Women's Doubles Fri 16/03/2012 20:00
TOKARIEVA Kseniia Durham Women's Doubles Fri 16/03/2012 20:00
ZSILINSZKA Reka Durham Women's Doubles Fri 16/03/2012 20:00
GARDINER Christopher Exeter Men's Singles Fri 16/03/2012 09:30
HERISSON Julien Exeter Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
HIGHAM Andrew Exeter Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
KNOX Alexander Exeter Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
KURLAK Yvanna Exeter Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00
LUCY Kate Exeter Women's Singles Fri 16/03/2012 12:30
MORAD Hassan Exeter Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
PARRY Alexander Exeter Men's Singles Fri 16/03/2012 11:00
POCOCK Ellie Exeter Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
ABRAM Joseph Leeds Met Carnegie Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
BROWN Harry Leeds Met Carnegie Men's Singles Fri 16/03/2012 12:30
CHANG Elliot Leeds Met Carnegie Men's Singles Fri 16/03/2012 09:30
CRAVEN Joanna Leeds Met Carnegie Women's Doubles Fri 16/03/2012 18:00
LEES James Leeds Met Carnegie Men's Doubles Fri 16/03/2012 16:00
MAKIN Ellie Leeds Met Carnegie Women's Singles Fri 16/03/2012 14:00

 


Last updated: 7th Aug 2012 10:13

Print this content